Urządzanie domu lub mieszkania to często większy problem niż jego budowa, lub zakup. Dopasowanie wszystkich elementów pod kątem wygody, stylu, funkcjonalności spędza sen z powiek nie jednej osoby, gdyż meble oraz dodatki to coś, co będzie towarzyszyć domownikom przez kilka najbliższych lat. Jednym z takich elementów wyposażenia są między innymi kosze do segregacji śmieci pod zlewozmywak. Dawniej wystarczył jeden kosz i był on najczęściej do wszystkiego, jednak wraz z rozwojem i świadomością ekologiczną społeczeństwa pojawiła się segregacja i selekcja odpadów jeszcze na etapie przed oddaniem do sortowni. Chociaż wydaje się to proste, dobór odpowiedniego kosza na śmieci do kuchni to coś, na co warto poświęcić chwilkę czasu przed zakupem, gdyż nie są one tanie a w przypadku wymiany modelu, z powodu złego dopasowania, koszt ten będzie wzrastać. Warto popatrzeć więc przed zakupem na kilka czynników, którymi warto się kierować.
- Ile osób liczy gospodarstwo domowe?
Choć wydaje się to mało oczywiste, to jeden z czynników, na który warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Im więcej osób mieszka w domu tym więcej odpadów produkuje. Jest to niezwykle istotne, gdyż od tego będzie zależeć, ile litrów powinien mieć pojemnik. Większe pojemniki oznaczają większe worki, a tym samym ich cena też wzrośnie, jeżeli więc liczba domowników jest mała, nie ma sensu kupowania większego zbiornika, gdyż wolne napełnianie go sprawi, że śmieci wolno będą się napełniać, a co za tym idzie, dłużej zalegać w koszu. Tym samym dla dużej grupy osób mały kosz będzie powodować efekt odwrotny, gdyż zbyt szybko będzie się on napełniać
- Jakich odpadów produkuje się najwięcej?
Każdy pojemnik równy, czy dominujący na odpady mieszane, a pozostałe jak szkło czy plastik mniejsze? Warto się skupić chwilę, jakie są potrzeby domowników, bo może się okazać, że za duże lub za małe objętościowo kubły będą utrudniały funkcjonowanie z powodu zbyt szybkiego przepełniania, co będzie powodować potrzebę wynoszenia śmieci kilka razy w tygodniu, lub zbyt długiego, co też będzie tworzyć efekt zalegania i tworzenia nieprzyjemnego zapachu. Każde domostwo jest inne i każde ma swoje indywidualne potrzeby, dlatego nie można kierować się wyborem, czegoś, co nazywa się „uniwersalne” bo w praktyce może okazać się, że to nie jest to, czego właściwie się oczekiwało.
- Dla kogo przeznaczone są kosz do segregacji pod zlew?
Jest to niezwykle ważny element, gdyż to dla kogo są dobierane, będzie oznaczać, jakie są potrzebne. Jeżeli myśli się o zakupie dla młodych, dorosłych i sprawnych w pełni osób, to wtedy można czasem wygląd przedłożyć przed funkcjonalność. Jednak jeżeli myśli się o zakupie dla osób starszych, często schorowanych lub z uszczerbkiem na zdrowiu, wtedy funkcjonalność powinna stanowić pierwszeństwo w doborze. Pojemniki powinno się dać łatwo otworzyć, wymienić worki, a także samo wrzucanie odpadów nie powinno przebiegać w utrudniony sposób. Tym samym, osobom młodym będzie raczej zależeć na czymś, co będzie wyglądać nowocześniej, a użytkowanie nie będzie stanowiło problemu, bez względu na to, jaki model się dobierze.
W tym poradniku znajdują się najlepsze propozycje, wraz z ich zaletami, aby ułatwić zakup i oszczędzić czas na planowaniu.
Kosz na śmieci 3-kolory Rotho 60L
Niezwykle funkcjonalny i kompaktowy kosz. Ułatwia segregację, dzięki zastosowaniu kolorowych pojemników w środku. Doskonałe rozwiązanie ułatwiające selekcję dla osób, które nie korzystają z worków foliowych. Dodatkowo kosz ma wbudowany pedał unoszący pokrywę, co ułatwia wrzucanie śmieci lub odpadów, gdy ma się zajęte obie ręce. Przed zakupem należy się jednak upewnić, czy model zawiera kolorowe komory, gdyż nie wszystkie takie posiadają. Uzależnione jest to od roku produkcji. Nie mniej jednak nie powinno to stanowić problemu w przypadku, gdy ktoś do selekcji używa worków w odpowiednim kolorze.
Sortubox 20L Kosz to do sortowania śmieci
Praktyczne rozwiązanie dla osób, które nie lubią marnowania przestrzeni. Piętrowe kosze do segregacji śmieci w kuchni można dodatkowo rozbudowywać i ustawiać na sobie. Co więcej, zajmują mniej miejsca od tradycyjnych, a ich ilość uzależniona jest tylko i wyłącznie od potrzeb użytkownika. Dzięki takim rozwiązaniom można dodać pojemnik na bioodpady do kuchni, co jeszcze bardziej ułatwi funkcjonalność, szczególnie dla osób posiadających przydomowe kompostowniki. Minusem natomiast będzie wyciąganie i nakładanie worków na odpady, w szczególności, gdy pojemników będzie więcej, a ich waga będzie rosła wraz z przybywającymi odpadami.
EcoFriendly Zestaw pojemników Curver
Najbardziej uniwersalne i proste rozwiązanie, czyli wykorzystanie trzech oddzielnych zbiorników, a każdy w specjalnym kolorze, przeznaczonym do odpowiednich surowców. Jest to o tyle wygodne, że kosze nie zawierają pokrywy, co pozwala znacznie szybciej wrzucać śmieci, jak i wymieniać zużyte worki, a dodatkowo nie są w żadnym stopniu ze sobą powiązane, więc ich ustawienie jest dowolne, co pozwala na swobodę wykorzystania przestrzeni w szafce, tak aby te najważniejsze były w strategicznym miejscu. Do zestawu można też dokupić osobno pojemniki na odpady do kuchni, gdyż nie jest on w standardowym zestawie.
Blanco Flexon II
Idealne rozwiązanie do wnętrz i mebli, które korzystają tylko i wyłącznie z rozwiązania szufladowego. Zestaw kilku małych zbiorników tworzących spójną całość to coś, co znajduje ogromne zainteresowanie w gospodarstwach jedno lub dwu osobowych, nieprodukujących zbyt dużej liczby śmieci. Kosz zawiera wbudowane dwa pojemniki po 15l oraz dwa po 6l, co pozwala na wykorzystanie ich w dowolny sposób, z uwzględnieniem potrzeb domowników. Szary kolor jest uniwersalny, przez co nie rzuca się tak w oczy, jak kolorowe opcje informujące o przeznaczeniu, co nie zaburza wystroju. Co więcej, są one zamaskowane, tak więc nie widać ich za każdym razem, gdy otwiera się szafkę pod zlewozmywakiem, co pozwala na bardziej ergonomiczne wykorzystanie miejsca, które zostaje puste.
Kosz ze stali nierdzewnej z pedałami
Jeżeli ktoś nie jest fanem otaczającego plastiku i szuka bardziej ekologicznych rozwiązań, to warto zainwestować w kosz na śmieci ze stali. Przedstawiony model jest bardzo wygodny i przemyślany, gdyż używa on trzech oddzielnych pojemników, jednak każdy z nich posiada osobny pedał do unoszenia wbudowanej klapy, które są od siebie oddzielone. Jest to też wygodne rozwiązanie z tego względu, że w odróżnieniu od innych połączonych koszy, ten zbudowany jest w taki sposób, że pojemniki są ustawione obok siebie, co pozwala na szybkie i intuicyjne korzystanie.
Podsumowując ranking można stwierdzić, że obecnie każdy znajdzie coś dla siebie, jeśli odpowiednio poszuka. Na podstawie różnorodność zaprezentowano warianty podstawowe, które można uznać, za dalszą inspirację, przy wyborze tego jednego idealnego zestawu, który posłuży na kolejne lata. W użytkowaniu codziennym kosz na śmieci pod zlew to przedmiot wyposażenia, który wbrew pozorom, używany jest częściej, niż się zdaje, dlatego znając już podstawowe opcje (połączony, osobny, do zabudowania), można wybrać z łatwością ten, któremu najbliżej będzie do spełnienia wymaganych przez domowników kryteriów zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych.