Menu Zamknij

Jakie kieliszki do jakich alkoholi?

Jakie kieliszki do jakich alkoholi?

Serwując różne rodzaje alkoholi, warto pamiętać o tym, aby podać je w odpowiednich kieliszkach. Jaki kieliszek będzie najlepszy do wina, a jaki do koniaku?

Podanie alkoholu w odpowiednim kieliszku to bardzo ważna sprawa. Kieliszek może mieć wpływ na smak alkoholu czy jego aromat. Istotny jest zarówno kształt kieliszka, jego wielkość, jak i grubość szkła. Wybór kieliszków do alkoholu nie jest jednak sprawą łatwą. Inny kieliszek będzie pasował do wina musującego, inny do likieru, a jeszcze inny np. do whisky.  Odpowiednie kieliszki do różnych rodzajów alkoholi przydadzą się w każdym domu, a także mogą być świetnym pomysłem na prezent.

Jaki kieliszek do wina?

Wino powinno być serwowane w kieliszku z dużą czaszą. Najlepszy kieliszek do wina to taki, który będzie lekko zwężony ku górze. Dzięki temu wino będzie miało odpowiedni kontakt z powietrzem. Smak będzie delikatniejszy, a aromat bardziej wyczuwalny. Kieliszek do wina powinien też być przezroczysty, aby móc ocenić barwę trunku. Szkło nie może więc być zbyt ciemne. Kieliszki do wina przypominają często swoim kształtem tulipan. Warto pamiętać, że znaczenie ma tutaj to, czy podajemy wino białe czy czerwone. Kieliszki do wina czerwonego są większe od tych przeznaczonych do wina białego i często przyjmują kształt kuli. Przy winie białym czasza kieliszka powinna być węższa, a nóżka – dłuższa. Warto pamiętać, że w całkowicie innych kieliszkach należy podawać wino musujące. W przypadku szampana warto postawić na smukłe kieliszki z długą, wąską czaszą i wysoką nóżką. Jeśli chodzi z kolei o kieliszki do martini, to charakteryzują się tym, że mocno rozszerzają się ku górze. Warto też pamiętać o tym, że kieliszka do wina nigdy nie powinno się nalewać do pełna, tylko maksymalnie do 2/3 wysokości, a najlepiej jedynie do połowy.

Kosz ze stali nierdzewnej z pedałami

Przeczytaj także:

Kosze do segregacji śmieci pod zlewozmywak – jakie wybrać?

Kieliszki na likier i koniak

Kieliszki do likieru powinny być niewielkie, z długą, smukłą nóżką. Najpopularniejsze są kieliszki do likierów na długich nóżkach i czasze rozchodzącej się ku górze. Z kolei kieliszki do koniaku czy brandy wyróżnia charakterystyczna pękata forma oraz dość niska nóżka. Taka budowa szkła sprawia, że podczas kosztowania trunku możemy jednocześnie ogrzewać go dłonią, co pozwoli uwolnić aromat. Warto tu postawić na stylowe szkło do alkoholu z Fabryka Form.

W czym podawać whisky?

Jeśli chodzi o whisky o zazwyczaj podaje się ją w niskich szklankach o grubym dnie, wykonanym z grubego szkła. Szklanki do whisky są szerokie i niższe niż tradycyjne szklanki, nie mogą jednak być zbyt niskie, gdyż whisky podawana jest z lodem, który musi zmieścić się w szklance. Szklanki do whisky posiadają zazwyczaj kształt walca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.