Menu Zamknij

Czym charakteryzują się ekspresy kolbowe do kawy?

Wśród różnych rodzajów urządzeń do przygotowywania kawy można wymienić w szczególności ekspresy kolbowe. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się z najważniejszymi aspektami związanymi z ich zakupem.

Czym jest ekspres kolbowy?

Ekspres kolbowy jest urządzeniem, które podczas parzenia kawy wykorzystuje wysokie ciśnienie. W tym rodzaju ekspresu zmielone ziarna kawy umieszczane są w specjalnej kolbie, od której wzięła się nazwa tego urządzenia. Ekspres kolbowy swoim wyglądem przypomina tradycyjne zaparzacze do kawy. Podczas wyboru tego rodzaju urządzenia należy zwrócić uwagę na fakt, iż wymaga ono manualnej obsługi. Dlatego proces przygotowywania kawy trwa dłużej niż w przypadku ekspresów automatycznych. Jednak możliwe jest uzyskanie wyjątkowego w smaku napoju.

Kosz ze stali nierdzewnej z pedałami

Przeczytaj także:

Kosze do segregacji śmieci pod zlewozmywak – jakie wybrać?

Budowa ekspresu kolbowego

Ekspresy kolbowe, które są dostępne w sprzedaży, mogą się między sobą nieco różnić budową. Jednak poszczególne modele składają się z pewnych elementów charakterystycznych, które można znaleźć w każdym urządzeniu. Ekspres kolbowy będzie składał się przede wszystkim z bojlera oraz pompy ciśnieniowej, które zapewnią jego prawidłowego działanie. Oprócz tego wśród głównych elementów tego urządzenia można wskazać kolbę.

Działanie ekspresu kolbowego

Przygotowywanie kawy w ekspresie kolbowym składa się z kilku etapów, a każdy z nich ma wpływ na ostateczny smak uzyskanego napoju. Na początku powinno się przygotować ekspres do pracy poprzez jego włączenie. Następnie należy zmielić ziarna kawy oraz umieścić je w kolbie. Ostatnim etapem całego procesu jest rozpoczęcie parzenia, które należy kontrolować ręcznie. Na końcu należy oczyścić kolbę i wyłączyć ekspres.

Pompa ciśnieniowa

Podczas wyboru ekspresu kolbowego należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów. Wśród nich można wskazać przede wszystkim pompę ciśnieniową, dzięki której możliwe jest tworzenie odpowiedniego ciśnienia. W sprzedaży można znaleźć ekspresy z różnymi rodzajami pomp ciśnieniowych, wśród których można wskazać zarówno pompy rotacyjne, jak i wibracyjne. Lepszym wyborem będzie pompa rotacyjna, która charakteryzuje się lepszą precyzją pracy, dlatego warto zdecydować się na jej zakup.

Regulator temperatury

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru ekspresu kolbowego jest regulator temperatury. Najlepszym rozwiązaniem będzie wbudowany regulator temperatury, dzięki któremu możliwe będzie sterowanie temperaturą wody. Doskonale sprawdzą się także regulatory elektroniczne, które są bardzo wygodne podczas użytkowania. Większość ekspresów kolbowych podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury, jednak możliwość jej samodzielnego ustawienia jest bardzo przydatna.

Sposób ogrzewania wody

Wśród najważniejszych aspektów związanych z wyborem ekspresu kolbowego można wskazać również sposób ogrzewania wody, który może być zróżnicowany. Najczęściej woda jest ogrzewana dzięki wykorzystaniu takich elementów jak bojlery lub termobloki. Termobloki bardzo dobrze się nagrzewają, jednak bojlery grzeją więcej wody pomimo tego, że są wolniejsze. Wybór sposobu ogrzewania wody powinien się odnosić przede wszystkim do planowanego wykorzystywania ekspresu, co obejmuje częstotliwość oraz ilość parzenia kaw.

Dodatkowe funkcje

Podczas wyboru ekspresu kolbowego należy sprawdzić również dodatkowe funkcje, które bardzo często są udostępniane w tego rodzaju urządzeniach. Ekspresy kolbowe mogą oferować na przykład preinfuzję, czyli wstępne parzenie ziaren kawy z wykorzystaniem dość małej ilości wody. Oprócz tego warto zdecydować się na wybór dyszy do spieniania mleka, jeśli spożywa się kawę z dodatkiem mleka. W wielu ekspresach kolbowych można także znaleźć funkcję programowania ilości kawy do przygotowania.

Wytrzymałość

Wybrany ekspres kolbowy powinien się także charakteryzować wyjątkowo wysokim poziomem wytrzymałości. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jakość zastosowanych podczas produkcji materiałów. Dzięki wysokim parametrom jakościowym będzie się miało większą szansę na korzystanie z urządzenia przez wiele lat, bez utraty jego pierwotnych cech. Warto zdecydować się na ekspres kolbowy stworzony z metali, a unikać urządzeń z nadmierną ilością plastiku, który negatywnie może wpływać na smak kawy.

Możliwości zastosowania

W obecnych czasach ekspresy kolbowe mają bardzo szerokie możliwości zastosowania. Można z nich korzystać przede wszystkim w domach do codziennego przygotowywania kawy. Jednak doskonale sprawdzą się także w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych oraz kawiarniach, które są nastawione na sprzedaż kawy. Ekspres kolbowy do firmy można zarówno kupić, jak i wynająć na bardzo korzystnych warunkach, co będzie doskonałym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Dzięki niemu można będzie korzystać z wysokiej jakości urządzenia oraz w znaczący sposób ograniczyć koszty jego użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.